هد نازل چیست؟

به هد نازل، سر نازل نیز گفته می شود. جنس بدنه هد را از برنج با آب کاری نیکل می سازند و جنس اورفیس که به قسمت خروجی آب از نازل می گویند را از استیل و یا مواد سرامیکی می سازند. در برخی از انواع دیده شده است که جنس کل هد را از استیل ساخته اند.
برای مشخص کردن سایز و اندازه نازل، اندازه اوریفیس نازل را در نظر می گیرند. این جمله بدین معناست که اگر اوریفیس دارای قطری به اندازه 0.3 میلی متر باشد یا به عبارتی دیگر 300 میکرون باشد، این نازل، نازل 3 است.
بدنه نازل چیست؟

وظیفه اصلی که بدنه بر عهده دارد این است که فنر ضد چکه آنتی دریپ را نگه داری و مراقبت کند. جنسی که برای بدنه در نظر گرفته می شود از برنج با آبکاری کروم است. در برخی موارد دیده شده است که بدون انجام آب کاری و یا با دارا بودن بدنه ای از جنس استیل نیز در بازار موجود هستند.
پین نازل چیست؟

از جمله عوامل تاثیر گذار و مهمی که روی کیفیت و میزان خروجی آب از نازل سیستم مه پاش تعیین کننده است، پین نازل است. این پین ها هنگامی که آب به جریان در می آید، شروع به چرخیدن می کنند. آب از میان شیار های پین عبور کرده و سپس از طریق اوریفیس که در بخش قبلی در مورد آن توضیح دادیم، خارج می شوند. شکل ظاهری که این پین ها دارند در مدل های مختلف متفاوت و متنوع است و معمولا به صورت توپی و یا میله ای ساخته و طراحی می شوند.