قرار دادن فوری ایمپلنت در زمان کشیدن دندان

به صورت استاندارد برای قرار دادن ایمپلنت باید چند ماه صبر کرد تا زخم حاصل از کشیدن دندان کاملا ترمیم پیدا کند ولی با وجود ایمپلنت های فوری می توان در همان لحظه کشیدن دندان ایمپلنت را قرار داد و حتی روکش را هم بر روی آن قرار داد.

با رعایت نکاتی می توانید عمر ایمپلنت دندان را تا سال ها افزایش دهید:

  1. ترجیحا سه هفته اول با دندانی که ایمپلنت شده است، هیچ ماده غذایی را نجوید.
  2. بهداشت دهان خود را رعایت کنید. در قسمت هایی از دهان که عمل کاشت انجام گرفته و پروتز های ثابت یا متحرک وجود دارند، احتمال تحریک لثه و گیر کردن مواد غذایی در آن وجود دارد که برای این امر باید از نخ دندان و مسواک های مناسب استفاده کرد.
  3. محل ایمپلنت شده را مسواک بزنید البته این عمل باید بعد از برداشتن بخیه ها انجام گیرد که این عمل از تجمع میکروب ها جلوگیری می کند.
  4. مراقب عفونت دندان خود باشید. رعایت این مورد مربوط به خود بیمار است. باید روزی ۲ بار شست و شوی مداوم و ۱ الی ۲ هفته با دهان شویه مناسب ( کلروهگزین ) دهان خود را شستشو دهید. از مسواک های مناسب و نرم استفاده کنید. آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را تا آخرین کپسول استفاده کنید.
  5. بعد از مراجعه به بهترین متخصص ایمپلنت و انجام عمل کاشت، هر ۶ ماه یک بار حتما به پزشک مراجعه نمایید.
  6. با ناحیه جراحی شده، با زبان یا اشیای نوک تیز بازی نکنید. هرگز برای تمیز کردن دندان خود از خلال دندان استفاده نکنید چون می توانند به بافت نرم ناحیه ایمپلنت شده صدمه وارد کنند.
  7. از نوشیدن مایعات با نی، خودداری کنید.
  8. از کمپرس یخ استفاده نمایید.
  9. از مصرف مایعات و غذا های گرم پرهیز کنید.

توجه داشته باشید طی دو روز اولیه کاشت وجود کمی خونابه طبیعی است و اگر درد و تورم و ناراحتی بیشتر از ۳ روز طول کشید با پزشک معالج خود تماس بگیرید. پاسخ به دو سوال مهم افراد بعد از کاشت ایمپلنت

آیا استعمال سیگار بعد از کاشت مشکلی دارد حداقل ۱ هفته قبل و بعد از کاشت، استعمال نداشته باشید و بهداشت دهان خود را رعایت کنید. مصرف مسکن را از چه زمانی باید در این امر شروع کرد قبل از تمام شدن بی حسی، مصرف مسکن تجویز شده را شروع کنید.

مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت فوری را جدی بگیرید و موارد زیرا را به دقت رعایت کنید.