قرار دادن فوری ایمپلنت در زمان کشیدن دندان
به صورت استاندارد برای قرار دادن ایمپلنت باید چند ماه صبر کرد تا زخم حاصل از کشیدن دندان کاملا ترمیم پیدا کند ولی با وجود ایمپلنت های فوری می توان در همان لحظه کشیدن دندان ایمپلنت را قرار داد و حتی روکش را هم بر روی آن قرار داد.


برای کاشت ایمپلنت فوری با دندانپزشکی کسرا تماس بگیرید و به دکتر آریام بهترین متخصص ایمپلنت مراجعه کنید.تشخیص و طرح درمان ایمپلنت های فوری

تشخیص و طرح درمان فاکتور های کلیدی در دستیابی به موفقیت ایمپلنت فوری می باشد. بدین معنی که فاکتور های زیادی برای انجام این کار باید بررسی شود، من جمله تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی بیمار عکس های کلینیکی و رادیوگرافی بیمار (cbct). مهم ترین قدم در طرح درمان مشخص کردن پیش آگهی دندان ها می باشد.دلایل کشیدن دندانها می تواند:ریشه کوتاه و ضعیف(شکسته یا تحلیل رفته).

مشکل لثه.

پوسیدگی های وسیع غیر قابل ترمیم.

عفونت.در مواردی که علت کشیدن عفونت باشد و این عفونت حاد باشد (وجود تورم و چرک) امکان ایمپلنت فوری وجود ندارد و باید حداقل ۱ ماه صبر کنیم، در این مدت بیمار می تواند از پروتز موقت استفاده کند.

یک نکته بسیارمهم: به هیچ عنوان دلیلی وجود ندارد که بیمار نتواند از پروتز موقت استفاده کند و مجبور به تحمل بی دندانی به خصوص در ناحیه زیبایی (جلو) باشد.پروسه ایمپلنت استاندارد (غیر فوری) چقدر زمان می برد؟ پروسه ایمپلنت فوری چه میزان زمان میبرد؟ایمپلنت غیر فوری:در فک بالا ۳ ماه.

در فک پایین ۲ ماه.ایمپلنت فوری به دو قسمت تقسیم می شود:کاشت ایمپلنت به صورت فوری.

نصب روکش ایمپلنت به صورت فوری.کاشت ایمپلنت فوری چیست؟

به صورت استاندارد پس از کشیدن دندان ۳-۱ ماه صبر کرده می شود و سپس ایمپلنت (فیکسچر) کار گذاشته می شود. در ایمپلنت فوری ما بلافاصله پس از کشیدن دندان در صورت مناسب بودن شرایط در همان جلسه ایمپلنت را قرار می دهیم و مزایای آن کاهش قابل توجه طول درمان می باشد.

وقتی بیمار کاندید این روش درمان می شود یک راهنمای جراحی برای گذاشتن دقیق ایمپلنت باید طراحی و ساخته شود و پس از جایگذاری ایمپلنت باید یک پروتز موقت (ترجیحا ثابت) برای جایگزین دندان و حفظ زیبایی بیمار قرار داده شود تا بیمار در طول مدت درمان بی دندان نباشد.کشیدن دندان و پروسه ی قراردهی ایمپلنت

در نواحی زیبایی برای کشیدن دندان باید بسیار دقت شود و دندان بدون وارد آمدن هیچ فشار و آسیبی به استخوان در آورده شود که اصطلاحا به آن کشیدن اتروماتیک و محافظه کارانه گفته می شود. پس از خارج ساختن دندان حتما باید ناحیه را با کورت کشیدن و سرم شست شو تمیز کرد. اشتباه بسیار رایج که توسط بعضی دندان پزشکان انجام می شود قرار دادن ایمپلنت دقیقا در مسیر دندان کشیده شده می باشد. در صورتی که باید محور ایمپلنت نسبت به محور قبلی دندان کمی داخل تر باشد.شرایط ایمپلنت فوری چیست؟عدم وجود عفونت در دندان استخوان مجاور.

وجود میزان قابل قبول از استخوان برای قرار دادن ایمپلنت.آیا ایمپلنت های فوری نوع خاصی از ایمپلنت هستند؟

با اکثر برند های مختلف می توان ایمپلنت را به صورت فوری قرار داد. البته بعضی از برند ها خصوصیات ساختاری و سطحی خاصی دارند که آن ها را برای این عمل مناسب تر می سازد مثل فرم تیپر(taper) ایمپلنت و خصوصیات سطحی مثل اکتیو بودن (SlA active) که باعث می شود سطح ایمپلنت انرژی سطحی بالاتری داشته باشد و آب دوست باشند که باعث می شود استخوان بسیار سریع تر به آن ها نسبت به ایمپلنت های دیگر جوش بخورد.خصوصیات SlA active درچه ایمپلنت هایی وجود دارد؟اشترومن.

SPI.روکش ایمپلنت فوری

این امکان وجود دارد که در همان روز جراحی روکش بیمار را که از قبل آماده کرده ایم بر روی ایمپلنت قرار دهیم و بیمار حتی یک روز دوره ی بی دندانی نخواهد داشت. انجام این کار مستلزم شرایط مناسب است.آیا در مواردی که بیمار کاملا بی دندان است امکان قرار دادن ایمپلنت و پروتز به صورت فوری وجود دارد؟

بله در این موارد از بیمار قالبی تهیه می شود و سپس توسط اسکنر آن را اسکن می کنیم و یک پروتز کامل برای بیمار ساخته می شود و در حالی که آن در دهان بیمار است یک اسکن رادیوگرافیکی (CBCT) تهیه می شد سپس یک (guide) راهنما ساخته می شود. پروتز های بیمار چه متحرک و چه ثابت از قبل آماده و پس از جراحی بر روی ایمپلنت ها نصب می شود.علت موقت بودن روکش های ایمپلنت فوری چیست؟

در اکثر موارد روکش ایمپلنت های فوری نیاز به تعویض در چند مدت بعد دارند که البته هزینه ی اضافی برای بیمار ندارد. چون بافت های لثه در ماه های پس از جراحی کمی تغییر و سپس به ثبات می رسند به علت همین مقدار جزئی تغییر معمولا نیاز است که پروتز بیمار منطبق بر بافت های تغییر یافته و جدید ساخته شود تا از هرلحاظ مناسب باشند.

یکی از محاسن ایمپلنت های فوری در نواحی زیبایی (قدامی) کمک به حفظ لثه در اطراف ناحیه دندان کشیده شده می باشد، چون پس از کشیدن دندان لثه کنار آن به مرور تحلیل می رود و در صورت انجام ایمپلنت فوری قرار دادن روکش موقت برروی آن می توان تا حد بسیار زیادی از تحلیل لثه جلوگیری کرد.