سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان روشی بسیار موثر برای روشن کردن رنگ طبیعی دندان های شما است، بدون اینکه سطح دندان هایتان را از بین ببرد. البته رنگ دندان ها را بطور کامل تغییر نمی دهد ، ولی لکه سطح دندانها را برطرف می کند. سفید کردن حرفه ای دندان ها یا بلیچینگ کردن، یک راه متداول برای سفید کردن دندان هاست و این موضوع بستگی به این دارد که کلینیک دندانپزشکی موردنظر چه نوع درمانی را در نظر بگیرد و شما را راهنمایی کند. در اولین قدم، دندانپزشک برای محافظت از لثه هایتان پوششی پلاستیکی یا ژل مانندی روی لثه ها می گذارد و بعد مواد بلیچینگ یا سفید کننده دندان را روی دندان هایتان قرار می دهد . این پوشش یک قالب مخصوص است که کاملا با دندانها فیکس می شود.
در مواد سفید کننده دندان معمولا ذرات فعال هیدروژن پروکسید یا کاربامید پروکسید وجود دارد. زمانی که این ذرات در هم میشکنند، اکسیژن وارد مینای دندان می شود و این باعث روشن شدن دندان و یا سفید شدن ها می شود.
دلایل سفید کردن دندان ها

برای سفید کردن دندان دلایل زیادی وجود دارد. نوع دندان های افراد مانند رنگ پوست و مو ی انها مختلف است. میشود گفت که کمتر کسی از دندان های سفید درخشان برخوردار است، چرا که با بالا رفتن سن رفته رفته دندان ها هم زردتر می شود.
یکی از دلایل زرد شدن دندان ها تاثیر غذاها و نوشیدنی هایی مثل: چای؛ قهوه، نوشابه و غیره است. و از همه مهم تر نمی توان از سیگار کشیدن که عامل تغییر رنگ دندان هاست چشم پوشی کرد.
در بعضی افرادی که از انتی بیوتیک ها یا شیرینی ها استفاده می کنند، لکه هایی زیر سطح دندان هایشان بوجود می اید. دلایل دیگر تغییر رنگ دندان ها را در مقاله
چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟ مطالعه کنید .
دلایل سفید کردن دندان ها

زمان انجام فرایند سفید کردن دندان

امروزه از لیزر به عنوان سفیدکننده دندان قدرتمند برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود. اول از همه شما باید دو تا سه بار تحت نظر دندانپزشک باشید که شما را معاینه و برای دندان هایتان قالب بسازد. بعد از اینکه دندانپزشک شروع به کار کرد، لازم است شما این درمان را در خانه هم ادامه دهید. این درمان به این صورت است که شما مواد بلیچینگ یا سفیدکننده را نیم ساعت تا یک ساعت برای دو تا چهار هفته بطور منظم استفاده میکنید. در حال حاضر میتوان از برخی محصولات جدید تا هشت ساعت استفاده کرد. بنابراین در عرض یک هفته شما بهترین نتیجه را کسب خواهید کرد.دیگر فرایند سفید کردن دندان

در حال حاضر سفید کردن دندان با لیزر در بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی از جمله کلینیک دندانپزشکی تهران وجود دارد. در طی این روش محافظ پلاستیکی بر روی دندان ها قرار می گیرد تا از لثه ها محافظت شود و مواد سفید کننده بر روی دندان های شما تزریق شود. سپس لیزر را روی دندان ها روشن میکنند تا مواد شیمیایی ان را فعال گردد. نور باعث افزایش سرعت واکنش مواد سفید کننده می شود. در نتیجه تغییر رنگ سریع تر انجام میشود. در واقع سفید کردن دندان ها با لیزر دندان ها را پنج یا شش درجه روشن تر می کند.
سفید کردن دندان با لیزر

چه مقدار این فرایند طول می کشد؟

اول از همه دندانپزشک باید دندان هایتان را معاینه کند تا مطمئن شود که برای بلیچینگ مناسب هستید یا نه. بعد از تایید و معاینه دندانپزشک معمولا این عمل یک ساعت طول میکشد.هزینه سفید کردن دندان چقدر است؟

هزینه ها جلسه به جلسه یا با توجه به هر قسمت متفاوت است. سفید کردن دندان با لیزر یا بلیچینگ قدرتمند پرهزینه تر از سفید کردن حرفه ای خواهد بود. قبل از شروع هرگونه درمان، هزینه ی ان را پرسیده و ارزیابی کنید.ماندگاری سفیدی دندان ها چقدر است؟

بطور کلی اثرات بلیچینگ یا سفید شدن تا سه سال باقی می ماند. با این حال، این ماندگاری برای هر کس متفاوت خواهد بود. بلیچینگ تا قبل از زمانی که شروع کنید سیگار بکشید، یا خوراکی هایی را مصرف کنید که باعث ایجاد لک روی دندان هایتان میشود، کمتر به نظر می رسد. قبل از شروع درمان،حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.عوارض جانبی سفید کردن دندان

برخی افراد متوجه می شوند که دندانهایشان در طول یا بعد از درمان حساس هستند. یا بعضی ها در لثه، گلو درد داشته باشند یا لکه های سفید در خط دندان های انها باشد. این علائم معمولا موقت هستند و باید ظرف چند روز پس از پایان درمان از بین بروند. اگر هر یک از این عوارض جانبی را داشتید، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.معرفی کیت های سفید کننده خانگی

بسیاری از کیت های سفید کننده خانگی در دسترس هستند، از جمله نوار سفید کننده که درجه تاثیرشان بستگی به درجه سفید کنندگی آنها دارد. کیت های خانگی ارزانتر هستند اما ایمنی انها کمتر است و بیشتر اسیدی هستند. بنابراین احتمال دارد که این محصولات به دندان ها و لثه ها آسیب برساند. از آنجا که سفید کردن دندان یک روش پیچیده است، توصیه می شود قبل از شروع درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و با دندانپزشک خود صحبت کنید.
قوانین مربوط به کیت های خانگی در هر کشوری متفاوت است. کیت هایی که در اروپا فروخته می شوند، از لحاظ قانونی نمی توانند بیش از ۰٫۱٪ پراکسید داشته باشند و این امر برای مؤثر بودن آن بسیار کم است. در کشورهای دیگر که پراکسیدهای قوی تر مجاز هستند، سفید کردن خانگی بیشتر رایج است. اما باید مراقب باشید زیرا برخی از کیت های موجود در اینترنت ممکن است اسیدهای نرم و ساینده داشته باشند.
کیت های سفید کننده خانگی

مراکز زیبایی و ارایشگاه ها چگونه ایمن هستند؟

در اروپا و در برخی از کشورهای دیگر، سفید کردن دندان تنها به صورت قانونی و توسط یک دندانپزشک انجام می شود. بنابراین سفید کردن دندان ها توسط آرایشگران و مراکز زیبایی غیرقانونی است. در اروپا، به غیر از دندانپزشک یا مراکز مربوطه،استفاده از مواد سفید کننده حاوی بیش از ۰٫۱٪ پراکسید (یا معادل آن در پراکسید اوره) غیرقانونی است.
این قوانین برای محافظت از مردم است. این قوانین اطمینان می دهند که افراد به خوبی آموزش ببینند و دارای مهارت ها و دانش مناسب برای انجام این روش بدون آسیب دائمی به دندان یا لثه باشند.
خمیر دندان سفید کننده؟

چندین خمیر دندان سفید کننده در بازار وجود دارد. اگر چه آنها رنگ طبیعی دندان های شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند، اما ممکن است در از بین بردن لکه ها موثر باشند. بنابراین ظاهر کلی دندان های شما را بهبود بخشد. خمیر دندان های سفید کننده نیز ممکن است تا زمانی که دندان های شما کاملا سفید شده اند، اثرشان باقی بماند.آیا می توان یک دندان پر شده را سفید کرد؟

بله . گاهی اوقات دندانهای پوسیده بعد از پر شدن را بتوان سفید کرد. اگر دندان درمان ریشه داشته باشد، کانال را(که شامل عصب است) می تواند دوباره باز کرد. بنابراین مواد سفید کننده از داخل به منظور سفید کردن دندان استفاده می شود.چه زمانی سفید کردن دندان کار نمی کند؟

سفید کردن دندان تنها می تواند رنگ روی دندان را روشن کند. همچنین فقط در دندان های طبیعی قابل اجراست. بلیچینگ را روی هر نوع دندان مصنویی مانند پروتز، تاج و وینر انجام نمی دهند. اگر دندان مصنوعی شما زرد شده است، به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و از آنها بخواهید که انرا تمیز کند.چگونه می توان دندان ها را پس از سفید شدن بررسی کرد؟

شما می توانید با کاهش میزان مواد غذایی و نوشیدنی که دندان هایتان را لکه دار کرده اند، دندان هایتان را سفید کنید. فراموش نکنید که ترک سیگار از زرد شدن دندان هایتان جلوگیری کند.مراقبت های بعد از سفید کردن دندانها

شما می توانید با کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی که دندان هایتان را لکه دار میکنند، دندان هایتان را سفید نگه دارید. فراموش نکنید که ترک سیگار نیز می تواند به جلوگیری از تغییر رنگ و زرد شدن ان کمک کند. در مقاله مراقبت از دندان ها بعد از سفیدکردن به طور کامل این موارد را شرح دادیم .توصیه هایی برای مراقبت از دندان ها

دندان هایتان را در اخر شب و حداقل یک بار دیگر در طول روز با یک خمیر دندان فلوراید بشویید.
خوردن چربی ها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید.
به طور مرتب به
کلینیک دندانپزشکی تهران خود مراجعه کنید.