دندانپزشکى زیبایى
دندانپزشکی زیبایی شاخه*ای است که به بهبود عملکرد و ظاهر دندان*های فرد می*پردازد. دندانپزشکی، آمیزه*ای از هنر و علم است که باعث ایجاد زیبایی ظاهری (زیبایی شناسی)، سلامت دندان*ها و سایر زمینه*های مرتبط می*شود؛ بنابراین در لفظ کلمه، همهٔ دندانپزشکان در تلاشند تا ظاهر افراد را زیبا سازند. در نتیجه لفظ دندانپزشکی زیبایی دیگر کاربرد ندارد زیرا آنها در پی تبلیغ، فروش محصولات و صرفاً فقط زیبایی هستند. انجمن دندانپزشکان آمریکا این رشته را به عنوان رشته*ای رسمی در زمینهٔ دندانپزشکی نمی*پذیرد با این حال، بسیاری از دندانپزشکان، به خصوص در آمریکا و غرب، با انتخاب این شاخه، در کارهای تجاری و تبلیغاتی فعالیت می*کنند. البته دو تخصص وجود دارد که رابطهٔ تنگاتنگی با دندانپزشکی زیبایی دارد و توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا(ADA) به رسمیت شناخته شده و آن هم تخصص*های ارتودنسی و پروتزهای دندانی (Prosthodontists) است که تحصیل در هر کدام از این رشته*ها نیاز به مدرک دندانپزشکی عمومی دارد و میانگین سه سال طول می*کشد.

گزینه هاى به کار گرفته شده در دندانپزشکى زیبایى :

بیلیچینگ یا سفید کردن دندان*ها یکی از شایع*ترین روش*های بکارگرفته شده در دندانپزشکی زیبایی است. با اینکه داروهای سفیدکنندهٔ دندان زیادی را بدون نسخه می*توان از داروخانه*ها تهیه کرد، ولی موارد سفیدکننده*ای که دندانپزشک بکار می*برد، ماندگاری و سفیدکنندگی بیشتری را برای دندان*های زرد زنگ بوجود می*آورد.

شکل دادن به مینای دندان، پستی بلندی*های آن را از بین می*برد تا دندان*ها زیباتر جلوه کنند. از این روش می*توان برای نواحی کوچک دندان که شکسته شده*اند، استفاده کرد. برداشت مینای دندان برگشت*ناپذیر است و گاهی باعث این می*شود که عاج دندان در معرض خطرات قرار بگیرد. این روش نام*های دیگری مانند enameloplasty، odontoplasty، recontouring، reshaping، slenderizing و stripping دارد.

ایجاد طرح، که به آن شکل دادن دوبارهٔ دندان نیز می*گویند، یکی از معدود درمان*های فوری است که در دندانپزشکی زیبایی بکار می*رود. ایجاد طرح دندان یا همان شکل دادن دوبارهٔ دندان، روشی برای تصحیح دندان*های [کج و خمیده، دندان*های شکسته، دندان*های ترک دار و دندان*هایی که روی هم درآمده*اند، است که فقط در یک جلسه تصحیح می*شود. حتی این روش برای افرادی که ارتودنسی دارند نیز قابل استفاده*است و برگشت*ناپذیر است. چند میلیمتر از دندان*های زرد لایه برداری می*شود. شکل دادن مجدد دندان معمولاً برای تغییر دادن طول، شکل و موقعیت دندان بکار می*رود.

فیلینگ کامپوزیت، روشی است که در آن یک ترکیب دندانپزشکی مینا مانند، روی سطح دندان گذاشته می*شود، شکل داده می*شود و پس از سخت شدن، آن را پولیش می*کنند.

مریلند بریج، دندان*های مصنوعی هستند که میان دو عاج دندان قرار داده می*شود تا مکان دندانی که خالی است را پر کند. آن دو عاج، دندان مصنوعی را به دو دندان کناری متصل نگه می*دارد. از این روش برای کسانی که یک یا چند دندانشان را از دست داده*اند استفاده می*شود. این نوع دندان مصنوعی مانند سایر دندان*هایی مصنوعی، قابل برداشتن و گذاشتن نیستند. در نواحی دندان که فشار کمتری را متحمل می*شوند مانند دندان*های جلویی، از مریلند بریج استفاده می*شود. پل*های پایه دار یا مریلند بریج باعث تصحیح گاز زدن و صحبت کردن می*شود. افراد دارای این پل*های دندانی، الزام به رعایت جدی بهداشت دهان و دندان دارند؛ گرچه، این دندان*ها تا ده سال یا حتی بیشتر دوام می*آورند.

لمینیت، لایه*هایی فرا- نازک هستند که از ترکیبات پرسلن ساخته شده*اند و به طور مستقیم به دندان*ها چسبانده می*شوند.
لمینیت، گزینه*ای برای بستن فضاها یا پنهان کردن دندان*های زردزنگی که به روش*های سفیدکنندگی پاسخ مناسب نمی*دهند. روکش*های فرا – نازک که ضخامتی درحدود 0٫1–0٫3mm دارند، بسیار مورد پسند قرار گرفته*اند.

بلند کردن لثه، از روش*های دندانپزشکی زیبایی است که لثه را بلند می*کند و شکل می*دهد. در این روش، لایه*های لثه شکل داده می*شوند که این عمل باعث می*شود تا دندان*ها متقارن و زیبا چلوه کنند. لثه*های بیش از حد بزرگ در اثر عواملی مانند التهاب لثوی، داروهای خاص و ارتودنسی می*تواند ایجاد شود.
استرداد گازگرفتن برای مریض*هایی بکار می*رود که دندان هایشان ساییده شده (امکان دارد که در اثر رفلاکس*های اسیدی ایجاد شود)، توسط این روش می*توانند به دندان هایشان دوباره، حجم و بعد ببخشند و لبخندشان را زیباتر ساخت. در این روش، گاهی اوقات چین و چروک*های گوشهٔ لب از بین می*رود و باعث ایجاد حس جوانی و کاهش نیاز به عمل جراحی پلاستیک می*شود.