ارتودنسی ثابت

[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.5)]مراقبت های ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت یکی از انواع ارتودنسی است که با توجه به نوع مشکل افراد برای آن ها صورت می گیرد. در ارتودنسی ثابت دندانپزشک مشکلات ظاهری دندان ها و مشکلات ناشی از نامرتب بودن دندان ها را رفع می کند. به این علت که نیرویی که از جانب سیم ها به دندان وارد می شود قوی است ناهنجاری های حاد را نیز برطرف می کند. این فشار در ارتودنسی ثابت باعث می شود دندان ها مرتب شوند. آن هایی که فک صورتشان مشکل دارد و دندان هایشان نامرتب است می توانند از ارتودنسی ثابت برای رفع مشکل استفاده کنند.
ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت براکت های سرامیکی یا فلزی را روی دندان می چسبانند و با سیم باریکی آن ها را به هم متصل می کنند. یک حلقه کشی باعث می شود آن ها در جایگاه خود باقی بمانند. این سیم ها به مرور برای اصلاح جای فک و قرار دادن دندان ها در جای مناسب خود تنظیم می شوند. در ارتودنسی ثابت هیچ بخشی قابل خارح شدن نیست و همه در جای خود ثابت هستند. در این نوع ارتودنسی در سقف دهان حلقه پلاستیکی قرار داده نمی شود و به همین دلیل مشکل تکلم و یا غذا خوردن نخواهید داشت. اصلاح فک و دندان ها در ارتودنسی ثابت به راحتی انجام می گیرد.

مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت چیست؟

برای انجام ارتودنسی ثابت در هر سنی می توانید اقدام کنید حتی در سن بازنشستگی. این دندانپزشک است که بررسی می کند که آیا ارتودنسی ثابت برای شما مناسب است یا خیر.
نظافت دندان هایتان در ارتودنسی ثابت آسان تر خواهد بود و به مرتب شدن دندان هایتان کمک می کند.
علاوه بر زیبایی دندان، مزیتی که این ارتودنسی دارد این است که موجب بهداشت دهان و دندان شما می شود و بیماری های لثه ناشی از عدم رعایت بهداشت در شما کمتر خواهد شد.
در ارتودنسی ثابت نیازی نیست که دندانپزشک مسئولیت هایی را به دوش شما بگذارد چون که همه بخش های این روش ثابت هستند و بدون بیرون آمدن از دهان، کار خود را انجام می دهند.
در ارتودنسی ثابت مطمئن خواهید بود که دندان ها فضای مناسب خود را پیدا می کنند و در جای خود قرار می گیرند و امکان ندارد که دندان ها به حالت نامرتب قبل برگردند، در واقع احتمالش بسیار کم است.
طول دوره درمان ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت ۶ تا ۲۲ ماه طول می کشد تا دندان ها مرتب قرار بگیرند. وقتی براکت ها روی دندان چسبانده شدند برای جابه جایی سیم ها باید مرتب به دندانپزشک خود رجوع کنید. در ارتودنسی ثابت بعد از برداشتن براکت ها از نگهدارنده های پلاستیکی استفاده می کنند که مطمئن شوند که دندان ها در جای جدید خود قرار گرفته اند. بسته به دستور پزشک ممکن است این نگهدارنده ها تمام وقت در دهان شما بمانند تا زمانی که مطمئن شوید دندان ها در جای جدید خود باقی می مانند. در این صورت زمان استفاده از نگهدارنده ها کمتر خواهد شد. توصیه های دندانپزشک خود را جدی بگیرید تا دندان ها به حالت اولیه خود برنگردند.
هدف از درمان ارتودنسی ثابت

هدف ارتودنسی ثابت این است که دندان ها مرتب قرار بگیرند و از فضای نامناسب خود دور شوند. در ارتودنسی ثابت دندان های شلوغ را جابه جا می کند تا مرتب تنظیم شوند و به بهبود دندان های دو فک کمک می کند. در افرادی که فک صورتشان کوچک است و یا دندان های درشت دارند این نیاز که از ارتودنسی استفاده کنند احساس می شود.
از چه غذاهایی در طول درمان ارتودنسی ثابت اجتناب کنیم؟

وقتی برای شما ارتودنسی ثابت انجام می شود غذاهای سفت مصرف نکنید. مواد غذایی مثل بلال، زیتون و حتی میوه هایی که هسته دارند ممکن است براکت را از دندان شما جدا کنند. اگر این اتفاق بیفتد مجبور می شوید با مراجعه به دندانپزشک خود دوباره براکت را به دندان خود بچسبانید که باعث می شود دوره درمان شما طولانی تر شود و به دندان شما آسیب وارد شود. مراقب باشید که بهداشت را در حین این روش ارتودنسی رعایت کنید تا رنگ دندان هایتان تغییر نکند و پوسیده نشوند.
[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.75)]مراقبت های لازم حین ارتودنسی ثابت[/COLOR]
• به دندانپزشک خود مرتب و سر وقت تعیین شده سر بزنید تا مراحل این روش ارتودنسی به خوبی چک شود.
• براکت ها و لا به لای سیم ارتودنسی ثابت را مرتب تمیز کنید چون در این مکان ها غذا گیر می کند و سبب پوسیدگی می شود (عدم رعایت بهداشت سبب نابودی دندان ها می شود).
• اگر زخم یا هر مشکلی در دهان شما پیش آمد به دندانپزشک خود نشان دهید تا مشکلی در روند ارتودنسی ثابت ایجاد نکند.
• هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت غذاهایی که سفت و چسبنده هستند نخورید و آدامس نجویید تا براکت ها جدا نشوند.
• ممکن است هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت با گذاشتن براکت ها در تکلم خود مشکل پیدا کنید. نگران این موضوع نباشید چون یک رخداد طبیعی است.

ارتودنسی ثابت چیست و چگونه انجام می شود
ارتودنسی ثابت بهترین و مناسب ترین راه برای حرکت دادن دندان ها در مکان مناسب خود و تنظیم جای دندان های شلوغ است. در ارتودنسی دندان های نامرتب که به دلیل کوچک بودن فک و یا درشت بودن اندازه دندان ها به وجود آمده اند با ایجاد فضایی مناسب، دندان هایی که از جای خود خارج شده اند به سر جای اولیه باز می گردند. طول درمان ارتودنسی بسته به شرایط دندان ها می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد.
دلیل استفاده از واژه ارتودنسی ثابت

دلیل استفاده از کلمه ی “ثابت” در این واژه این است که فرد نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خود بیرون نماید. با استفاده از دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی که براکت نامیده می شوند به روی دندان ها چسبیده می شوند و ثابت می مانند. یک سیم از میان براکت ها عبور می کند و با استفاده از کش های ظریفی که به دور براکت ها انداخته می شود این نگین ها ثابت نگه داشته می شوند. چیزی که در ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می گیرد در واقع براکت های سرامیکی و یا فلزی کوچک است. این که آیا ارتودنسی مناسب شماست یا نه در اولین قرار ملاقات با پزشک مشخص خواهد شد.
نکاتی که در مورد ارتودنسی ثابت باید بدانید

بدون درد بودن یکی از ویژگی های منحصر به فرد ارتودنسی ثابت است. اگرچه ممکن است بعد از نصب براکت ها و قرار گرفتن سیم اندکی احساس ناراحتی داشته باشید اما این ناراحتی موقتی است و سریعاً برطرف خواهد شد. ارتودنسی باید به صورت مرتب و در زمان های مشخص شده با متخصص ضروری انجام شود و باعث بهبود عملکرد درمان خواهد شد. خوردن مواد غذایی سفت و چسبنده و همچنین مصرف نوشیدنی هایی که شیرین هستند به هیچ وجه هنگامی که هنوز براکت ها در روی دندان ها قرار دارند توصیه نمی شود و ممکن است آسیب های احتمالی را به وجود آورد.
مراحل ارتودنسی ثابت

ارتودنسی امری منظم و مرحله به مرحله است که باید به ترتیب انجام شود. اولین مرحله در ارتودنسی مشاوره با متخصص ارتودنسی ثابت است. طی مشاوره تمامی مشکلات در مورد دندان ها با متخصص در میان گذاشته می شود. دومین مرحله از ارتودنسی ثابت معاینه کلینیکی است. در این مرحله دندان و فک بیمار به دقت توسط متخصص ارتودنسی معاینه می شوند و تمام مدارک پزشکی و سی تی اسکن ها و… به دقت ارزیابی می شوند. در مرحله سوم مراحل درمان به صورت کامل به بیمار توضیح داده می شوند که بستگی به معاینات انجام شده در مرحله قبلی دارد. پس از آن بیمار در مورد نحوه ی مسواک زدن و خوردن غذا ها و بهداشت دهان راهنمایی می شود. مرحله چهارم مربوط به نصب دستگاه ارتودنسی ثابت روی دندان هاست. این مرحله اصلی ترین مرحله درمان است و ممکن است بین نیم ساعت تا یک ساعت به طول بینجامد. مرحله ششم نیز مربوط به دوران جا به جایی دندان هاست که ممکن است بین چند ماه تا چند سال طول بکشد و طولانی ترین مرحله ارتودنسی است. در این مرحله هر چهار تا هشت هفته به دستگاه ارتودنسی تنظیمات جدیدی اعمال می شود. و در نهایت آخرین مرحله مربوط به زمانی است که دندان ها در جای اصلی خود قرار گرفته اند و دستگاه ارتودنسی ثابت برداشته می شود.
[/COLOR]