اصلاح طرح لبخند
اصلاح طرح لبخند یکی از فرآیندهای کلیدی و از جمله محبوب ترین و پر تقاضاترین خدمات و تکنیک*های دندانپزشکی زیبایی است که مواردی از قبیل روکش ونیر، پر کردن دندان، لمینت دندان، جراحی لثه، سفیدسازی دندان*ها، مرتب*سازی دندان*ها با ارتودنسی یا پل (موقتی یا دائمی)، خلق شکل و طرح لبخندی شکیل و منحصر به فرد را شامل می*شود.
هدف از اصلاح طرح لبخند
هدف اصلاح طرح لبخند ترمیم کردن دندان*های دارای تغییر رنگ نامناسب، ترک خورده، خراشیده و پوسیده، بازگردان عضلات کنترل کننده حرکات فکی به وضعیت طبیعی و همچنین اصلاح حالت گاز گرفتن دندان*ها می*باشد.
طبق بررسی*ها و مطالعات علمی انجام شده، بسیاری از متخصصین مطرح دندان*پزشکی زیبایی معتقدند که اصلاح طرح لبخند میتواند 30 درصد از زیبایی چهره و اعتماد به نفس هر فرد را به وی بازگرداند و رضایت وی از زندگی را به طرز چشمگیری ارتقا بخشد.
اصلاح طرح لبخند بر روی ایجاد تعادل و توزان بین رنگ مو، دندان*ها، نوع پوست، بافت لب*ها و لثه و ویژگی*های بارز صورت برای خلق و ایجاد یک لبخند زیبا و جذاب تأکید دارد. به طور کلی، اصلاح طرح لبخند به صورت چشمگیر یک فرآیند و خدمت جامع دندان*پزشکی و چند وجهی است.
مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روی اصلاح طرح لبخند در ادامه مورد بررسی قرار گرفته است که عبارتند از:

نسبت طول و عرض و فرم دندان*ها
زیبایی یک امر نسبی و اکتسابی است که مبتنی بر توزان، هماهنگی و تعادل همه جانبه بین تک تک دندان*ها و نسبت به همدیگر می*باشد. شکل و اندازه دندان*ها نیز باید برای رسیدن به این تناسب رعایت شوند. در همین راستا، موفقیت*آمیز بودن اصلاح طرح لبخند باید مبتنی بر نسبت طلایی (Golden Ratio) دندان*ها با وجود محدودیت*ها میباشد. این نسبت طلایی که یک نسبت مطرح در دنیایی ریاضی است از تناسب بدن اخذ شده و بر این نکته تأکید دارد که توجه به همین تغییرات کوچک و به ظاهر ساده مانند اصلاح طرح لبخند میتواند زیبایی استثنائی و چشمگیری برای فرد به ارمغان بیاورد.هماهنگ* بودن خطوط لثه*ها
قرینگی و هماهنگی بین خطوط لثه از ضروریات اصلاح طرح لبخند می*باشد. بنابراین دید زیاد لثه (بیش از حالت طبیعی و نرمال) در زمان خندیدن و عدم تناسب لثه دور دندان*ها یکی از دغدغه*های کلیدی بسیاری از افراد بوده و می*تواند از طریق اصلاح طرح لبخند به سهولت انجام شود.

مرتب*سازی دندان*ها و اصلاح ازدحام و به هم ریختگی
اصلاح طرح لبخند نیازمند توزان همه جانبه و مرتب بودن دندان*ها میباشد. در این بین، به هم ریخته بودن و نامرتبی دندان*ها یکی از مشکلات شایع برای بسیاری از افراد است که علاوه بر ایجاد اثرات سوء بر روی لبخند و زیبایی چهره، مشکلات جدی برای سلامت دهان و دندان فرد ایجاد میکند. هدف اصلاح طراحی لبخند رفع این مشکلات است.

کاهش و رفع فواصل بین دندان*ها
علل ارثی و مادرزادی، عدم تناسب بین دندان*ها و فک(مانند کوچکی یا بزرگی نسبت)، جای خالی دندان به علت کشیدگی دندان*ها، فرنوم یا چسبندگی*های لثه*ای، وجود دندان*های اضافه و بیماری*های مرتبط با لثه از عواملی هستند که سبب افزایش فواصل بین دندان*ها و نافرمی چهره و دهان می*شوند، به ویژه اگر این نافرمی در دندان*های قدامی مشاهده شود. هدف اصلاح طرح لبخند کاهش فواصل و رفع آن*ها برای خلق لبخندی زیباست.

رفع ناهماهنگی لبه*ای دندان*ها (کوتاهی و بلندی لبه نسبت به هم)
تفاوت بین اندازه دندان*ها و شیوه قرارگیری و موقعیت آنها نسبت به یکدیگر، پریدگی*های ناشی از جویدن غذاهای سخت و دندان قروچه می*تواند در روند اصلاح طرح لبخند رفع شود.

سفیدسازی و باندینگ دندان*ها
یکی از روشهای اصلاح طرح لبخند بلیچینگ یا سفید کردن دندان برای داشتن لبخندی براق و شفاف است. همچنین از دیگر روش های اصلاح طرح لبخند، باندینگ دندان در راستای بهینه سازی ترک خوردگی، تغییر رنگ دندان*ها، حذف فواصل خالی بین دندانی، بهبود ظاهر خراشیده و ... است که در این روش رزین دندان پزشکی با رنگی مشابه با رنگ طبیعی دندان*ها برای اصلاح طرح لبخند استفاده میشود.
ازد یگر روش*های اصلاح طرح لبخند می*توان به ونیر پرسلاسن (ارتودنسی فوری) برای اصلاح برخی مشکلات و ترمیم زیبایی دندان (مانند خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ)، پر کردن دندان (با استفاده از مواد کامپوزیت دندانی سفید) و براکت*های نامرئی برای اصلاح وضعیت قرارگیری دندان اشاره کرد.
دکتر آشتیانی با اتکاء به سال*ها تجربه، تحصیلات علمی از برترین دانشگاه*های علمی معتبر و گذراندن دوره*های تخصصی و فوق تخصصی درمان*های زیبایی دندانپزشکی و استفاده از برترین و به روز ترین تجهیزات و ابزارهای نوین پزشکی بهترین سطح کیفیت خدمات را در اسرع وقت و مقرون به صرفه برای مراجعین خود ارائه می*نماید.