نحوه انجام عصب کشی و آشنایی با آن

عصب کشی یا روت کانال از سه کلمه Root که معنای آن ریشه است، Canal که به معنی مجرا است و Therapy که معنی آن درمان است، گرفته شده است. مفهوم کلی این کلمات درمان ریشه دندان است. عصب کشی شاخه ای از دندانپزشکی به نام اندودنتیکس است که با دانش خود به درمان و حفظ ریشه دندان می پردازد و عهده دار تشخیص و درمان پالپ های آماسی و بیمار است. در واقع عصب کشی به درمان دندانی می پردازد که به علت پوسیدگی کنار اتاق عصب، در حال از دست رفتن است.
عصب کشی یا روت کانال چیست؟

عصب کشی، درمان کانال های داخل دندان با هدف نابودی عفونت از داخل دندان است. هدف از عصب کشی این است که به جای کشیدن دندان یا استفاده از دندان مصنوعی، دندان اصلی را حفظ کنیم. برخی به اشتباه فکر می کنند عصب کشی سبب تضعیف دندان ها می شود که این طور نیست.
همه چیز درباره عصب کشی دندان و مراحل آن

به عصبی کشی یا روت کانال درمان ریشه دندان هم گفته می شود. عصب کشی راه حلی جدید برای درمان درد دندان پوسیده شده که به عصب دندان رسیده است، می باشد. برای عمر بیشتر دندان باید مراحل عصب کشی، به طور کامل توسط دندان پزشک انجام شود. علائمی مانند احساس درد به هنگام غذا خوردن، تورم و درد لثه ناشی از عفونت دندان، احساس درد در صورت نوشیدن آب سرد یا گرم، نشان می دهند که دندان ها نیاز به روت کانال دارند.
عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی دندان یک روش درمانی جدید و موثر برای ترمیم دندان های پوسیده می باشد، که به دلیل رسیدن به عصب دندان باعث ایجاد درد شده اند، در طی این درمان قسمت پوسیده دندان به طور کامل خارج می شود و و بعد از پاک سازی پالپ و خالی کردن هر نوع میکروبی از داخل آن، دندان پر می شود.
مراحل درمان ریشه دندان هنگام عصب کشی

درمان ریشه دندان در یک مرحله انجام نمی شود و دارای چند مرحله به صورت زیر می باشد:
در مرحله اول بعد از مراجعه به پزشک و انجام معاینات در صورت تشخیص پزشک از دندان عکس رادیوگرافی تهیه می شود
بعد از بررسی عکس رادیوگرافی و تشخیص عصب کشی برای دندان پوسیده، از بی حسی موضعی برای بی حس کردن دندان استفاده می شود
برای دسترسی به پالپ دندان، در این مرحله پوسیدگی و خرابی دندان به طور کامل خالی می شود
بعد از خالی کردن خرابی دندان و رسیدن به کانال داخل ریشه، هر نوع بافت نرم و میکروبی از دندان خارج می شود و بعد از آن برای آماده کردن دندان برای پر کردن با استفاده از فایل ها به کانال ها فرم داده می شود
با موادی به نام گوتا داخل کانال ریشه به طور کامل پر می شود
به منظور اطمینان از این که عصب کشی موفقیت آمیزه بوده است، دندان در این مرحله پانسمان می شود
بعد از اطمینان از موفقیت آمیز بودن درمان ریشه دندان، تاج دندان ترمیم و پر می شود.
مراقبت های بعد از عصب کشی

بعد از درمان ریشه دندان به منظور به دست آوردن نتیجه بهتر، دندان پزشک شما نکاتی را به شما می گوید که باید رعایت کنید، این نکات شامل موارد زیر می باشد:
داروهایی که پزشکتان بعد از درمان ریشه دندان برای شما تجویز می کند مرتب استفاده کنید
سعی کنید بعد از درمان ریشه دندان، از خوردن و جویدن تا زمان رفع بی حسی کامل خودداری کنید
در زمان پانسمان موقت دندان، از نخ دندان استفاده نکنید و در صورت مسواک زدن به آرامی و با شیوه درست مسواک بزنید
ممکن است بعد از درمان ریشه دندان، دچار تورم در خارج یا داخل دهان شوید که تا حدی طبیعی می باشد، اما با دکتر خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند
اگر پانسمان به هر علتی خارج شد با دکتر خود تماس بگیرید
برای این که به دندان عصب کشی شده فشاری وارد نشود، سعی کنید از خوردن غذاهای سفت در این مدت اجتناب کنید و یا با طرف دیگر غذا را بجویید
برای گذاشتن تاج و ترمیم کامل دندان بلافاصله بعد از تمام شدن درد به دندانپزشک خود مراجعه کنید
ممکن است بعد از درمان ریشه دندان احساس درد کنید، درد دندان تا دو هفته طبیعی می باشد البته در این زمان نسبت به روزهای اولیه شدت درد کمتر می شود، اما اگر درد از دو هفته طولانی تر شد حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید
هزینه روت کانال در عصب کشی

هزینه عصب کشی دندان یا همان روت کانال به میزان شدت پوسیدگی و خرابی دندان و همچنین موقعیت دندان در دهان بستگی دارد، برای صرف هزینه کمتر در درمان دندان بهتر است که قبل از این که خرابی و عفونت دندان به وضعیت بسیار حاد و بحرانی برسد به دندان پزشک مراجعه کنید.
نحوه انجام عصب کشی

کانال هایی با بافت نرم به نام پالپ در داخل ریشه دندان وجود دارد. عروق خونی، اعصاب و بافت زمینه ای، پالپ را تشکیل می دهند. معاینات اولیه تشخیصی، رادیو گرافی و انجام بی حسی مراحلی است که در یک یا دو جلسه توسط دندانپزشک برای عصب کشی انجام می شود. بعد از این که دندان بی حس شد، در داخل تاج حفره ای ایجاد می کنند و از فایل که وسیله ای کوچک و ظریف مانند سوهان است برای خارج کردن پالپ (عروق و اعصاب) و شکل دهی و تمیز کردن کانال های دندان، از تاج تا انتهای ریشه استفاده می شود.
ماده لاستیک مانندی کانال های ریشه را برای مهر و موم کردن فضای کانال های دندان، بعد از پاکسازی و شکل دهی پر می کند. اغلب از پانسمان موقت برای بستن حفره روی این فضای ایجاد شده استفاده می کنند. در جلسه بعدی، دندانپزشک برای ترمیم نهایی دندان و قرار دادن روکش، پانسمان موقت را برمی دارد. دندانپزشک در مواقعی که ساختار دندان به گونه ای است که برای نگه داشتن ترمیم، کافی نباشد وسیله ای در داخل دندان می گذارد تا برای ترمیم نهایی گیرایی کافی وجود داشته باشد. کانال هایی که در ریشه های هر دندان قرار دارند تعدادشان متفاوت است. مثلا تعداد کانال دندان های جلو یک یا دو و دندان های عقب سه یا چهار کانال است.
علائم نشان دهنده نیاز به عصب کشی

گاهی ممکن است دندان با وجود پوسیدگی و تخریب وسیع هیچ گونه علامتی نداشته باشد ولی نیازمند عصب کشی باشد. گاهی با علائمی همراه است مانند افزایش حساسیت به سرما یا گرما، درد خود به خودی، درد شبانگاهی، ورم کردن، حساس شدن به احساس درد حین جویدن، تغییر رنگ دندان، خروج چرک از لثه و دردناک شدن غدد لنفاوی در ناحیه سر و گردن که نیاز به عصب کشی در فرد احساس می شود.
آیا عصب کشی دندان را ضعیف می کند؟

عصب کشی به هیچ وجه سبب تضعیف دندان نمی شود بلکه این پوسیدگی است که باعث این ضعیف شدن می شود. به علت تخریب ساختار نسج دندان در پوسیدگی، دندان های پوسیده ضعیف تر هستند. تقریبا در هنگام درمان ریشه همه ساختارهای دندانی که آسیب دیده اند و خراب شده اند خارج می شوند و با ماده مناسبی پر می شوند.
این مواد پرکردنی در عصب کشی نه تنها دندان را تضعیف نمی کنند بلکه موجب تقویت ساختار دندانی که تخریب شده می شوند. بر اساس مطالعات، تغییراتی که بر اثر رطوبت و اثرگذاری مواد استفاده شده حین درمان ریشه بر ساختار دندان ایجاد می شود اثری در ضعیف شدن دندان ها نخواهد داشت.
ابزار و فناوری های مورد استفاده در عصب کشی

انجام عصب کشی بدون درد و کنترل شده و با حداکثر دقت و سرعت تلاش تمام متخصصان در زمینه درمان ریشه ( عصب کشی ) است. به خصوص در سال های اخیر وسایل تازه ای برای این کار ارائه شده است که به معرفی آن ها می پردازیم:
• وسایل بزرگ نمایی مانند لوپ ها و میکروسکوپ ها که استفاده از آن ها درمان های غیر ممکن را ممکن کرده است و باعث افزایش کیفیت و بهبود درمان می شود. میکروسکوپ دندان پزشکی ابزاری است که اغلب پزشکان از آن (برای عصب کشی ) استفاده می کنند.
• موتورهای هوشمند که استفاده از آن ها میزان خطا را به حداقل می رساند زیرا دقت کارها را با سرعت و قدرت مناسب به حداکثر می رسانند. در این حالت است که امکان عصب کشی بدون درد و بدون صدا در آرامش کامل امکان پذیر خواهد شد.


[/COLOR]