نصب دزدگیر روی خودرو، واقعا می*تواند مانع دزدیده شدن خودرو شود؟

خیر. من به عنوان کسی که سال*هاست در یک شرکت واردات و پخش دزدگیر کار می*کنم معتقدم نصب دزدگیر فقط می*تواند در فرآیند دزدیده شدن خودرو تاخیر ایجاد کند. یا مثلا وقتی در خیابان سه ماشین کنار هم پارک شده باشند و فقط یکی از آنها دزدگیر نداشته باشد، کسی که بخواهد دزدی کند طبیعتا سراغ همان خودرویی می*رود که دزدگیر ندارد، چون هم دردسر کمتری دارد و هم وقتش کمتر تلف می*شود.

نصب دزدگیر روی خودروها استاندارد خاصی دارد؟

بله. نحوه نصب استانداردی که کارخانه*های سازنده سیستم*های دزدگیر خودرو در بروشورها توضیح داده اند، به شکلی است که دزدگیر نباید جلوی چشم و در دسترس قرار بگیرد تا پیدا کردن و از کار انداختن آن، حداقل 10 دقیقه زمان احتیاج داشته باشد. اما متاسفانه در مدل نصبی که متداول است، سیستم مرکزی دزدگیر کاملا در معرض دید و دسترس قرار می*گیرد. جای دزدگیر در خودرو کاملا مشخص است و دزد به محض اینکه به داخل خودرو دسترسی پیدا کرد، اولین کارش این است که دزدگیر را پیدا کند و سیستم دزدگیر را به طور کامل از مدار خارج می*کند.

تخصص یا مدرک تحصیلی خاصی برای نصب بهتر دزدگیر روی خودرو وجود دارد؟

ببینید، دزدگیر برای خودرو جزو آپشن*های اسپرت یا لوکس به حساب نمی آید، بلکه در طبقه بندی لوازم جانبی جای می*گیرد. به نظر من نصب دزدگیر کاری است که یک متخصص و به اصطلاح یک فرد کار بلد می*تواند درست و مطمئن انجامش دهد.

کسی که می*خواهد کاری را درست انجام دهد اگر تحصیلاتش دیپلم باشد تا حدی می*تواند کار را خوب انجام دهد، فردی که لیسانس مرتبط داشته باشد کارش را بهتر انجام می*دهد و کلا داشتن مطالعه و مدرک تحصیلی بالاتر همیشه به موفق تر بودن در کار کمک بیشتری می*کنند. اما در این کار اینطور نیست که اگر کسی مثلا تا سوم راهنمایی خوانده باشد، نتواند کار را انجام دهد. برای آموزش افراد متخصص و حرفه*ای تر در نصب صحیح و استاندارد دزدگیر خودرو یک سری کلاس آزاد آموزشی برگزار می*شود، اما متاسفانه افراد زیادی در چنین کلاس*هایی شرکت نمی کنند.

البته من معتقدم به اضافه آموزش*های تئوری، تجربه*های عملی هم در پرورش افراد متخصص نصب دزدگیر نقش بسیار مهمی دارد. برای مثال سیم کشی و ادوات خودروی هیوندا سوناتای سال 2012 با مدل 2009 خیلی متفاوت است. خب اینجا نصاب دزدگیر یا باید یک دوره کامل دیده باشد، یا آنقدر با تجربه و حرفه*ای باشد که بتواند کل سیم کشی را باز و تست کند و بعد بتواند دزدگیر را نصب کند.

شما به مشتری*ها مشاوره*ای هم می*دهید در خصوص اینکه برای کدام ماشین، با چه مدلی، چه نوع دزدگیری مناسب*تر است؟

بله، اما باید بدانید که بیشتر از 90درصد مواقع می*شود هر دزدگیری را روی هر ماشینی نصب کرد و کمتر از 10درصد موارد ممکن است مثلا یک نوع دزدگیر روی یک مدل ماشین سوار نشود. البته این اتفاق خیلی کم می*افتد؛ چون شرکت*های وارد کننده، آپشن*هایی را که ماشین*های داخلی احتیاج دارند، به صورت کامل سفارش می*دهند که روی دزدگیرها باشد، که وقتی من به عنوان فروشنده در یک نمایندگی می*خواهم جواب مشتری را بدهم، بتوانم مثبت و با دست پر رضایت و موافقت مشتری را برای خرید جلب کنم.

همه وارد کننده*ها و سفارش*دهنده*ها تقریبا به یک اتفاق نظری رسیده*اند که هر دزدگیری سفارش می*دهند، یکسری آپشن*ها را به صورت ثابت داشته باشند. اگر دزدگیر یکی از آپشن*های مورد نیاز مشتری را نداشته باشد، در واقع این فروشنده است که با مشکل مواجه می*شود. مثلا وقتی دزدگیری صندوق پران نداشته باشد، نصاب باید یک رله سر راهش ببندد که خود این کار زحمت مضاعف ایجاد می*کند.

واردات دزدگیر معمولا از کدام کشورها است؟

دزدگیرهای موجود در بازار اکثرا چینی هستند. به جز انواع چینی، وارد کننده*ها گاهی از کره، چین، تایوان و سنگاپور هم دزدگیر وارد می*کنند.