نظارت از راه دور دوربین مدار بسته
در گذشته، سیستم*های دوربین مدار بسته معمولی تنها می*توانستند ویدیو را به یک ایستگاه نظارت تنها انتقال دهند، اما این مورد در استفاده از سیستم DVR صادق نیست. دیجیتال ترین*های نوع ضبط کننده*های ویدئویی حال حاضر به شما اجازه دسترسی به فیلم دوربین مدار بسته از راه دور و از طریق اینترنت را فراهم می*کنند. با اتصال دوربین*های آنالوگ*تان به یک دستگاه DVR، می*توانید فید*های ویدئویی را همزمان و به صورت واقعی از هر کامپیوتری که متصل به اینترنت باشد، و حتی از تلفن*های همراه سازگار و یا PDA*ها دستی تحت نظارت خود داشته باشید.
ذخیره سازی دیجیتال
چندی پیش، بیشتر سیستم*های نظارتی دوربین مدار بسته تنها می*توانستند تصاویر را روی نوار VHS ضبط کنند. ضبط روی نوار دارای اشکالاتی زیادی است. برای نمونه، نوار بزرگ و جاگیر هستند. علاوه بر این، تلاش برای یافتن فیلم ضبط شده بر روی نوار آنالوگ می*تواند به کابوسی وقتگیر تبدیل شود. با DVR*ها، فیلم*های شما از فرمت آنالوگ به دیجیتال تبدیل می*شوند، بنابراین شما خواهید توانست بدون به هم ریختگی تعداد زیادی ویدیو را روی آن ذخیره کنید. بعلاوه سرعت آن بیشتر و جستجو و مرتب کردن تصاویر آرشیوی بسیار راحت*تر خواهد شد.
فشرده سازی ویدیویی
دستگاه*های DVR برای اینکه امکان ظرفیت ذخیره سازی بیشتری فراهم کنند، از فن آوری*های فشرده سازی متعددی استفاده می*کنند. فرمت*های فشرده سازی متداول عبارتند از JPEG، MPEG-4 و H.264. با فشرده سازی ویدیویی، اندازه فایل*ها تا جایی که افت کیفیت نداشته باشند، کوچک می*شوند.
اتصال امن
اغلب سیستم*ها ضبط ویدئویی دیجیتال با استفاده از رمز عبور از ورود به سیستم محافظت می*کنند، بنابراین فقط کاربران مجاز قادر به دسترسی به فیلم از راه دور خواهند بود.