چگونه در کابل Category 6 از تمامی رشته های آن جهت انتقال اطلاعات استفاده می شود،آیا بطور همزمان توسط POE برق نیز انتقال می یابد؟فناوری POEمخفف Power Over Ethernet است که به معنی انتقال برق بر روی کابل شبکه می باشد. برخی از سیستم های پیشرفته مانند VOIP از تجهیزات خاصی مانند تلفن های IP استفاده می نمایند. این نوع تجهیزات در زمان نصب و راه اندازی نیاز به ولتاژ از نوع DC دارند که با توجه به گستردگی سازمان های خصوصی و دولتی و نیاز روز افزون به استفاده بهینه پهنای باند شبکه های LAN در داخل هر سازمان و با توجه به هزینه های روز افزون کابل کشی مخابراتی و تجهیزات تلفن معمولی (PBX) و اضافه گردیدن پرسنل در بازه زمانی مشخص در هر سازمان ، احتیاج به استفاده از فناوری POE به طور روزافزون احساس می گردد.

به منظور فراهم آوردن برق برای تجهیزات DC دو راه کلی در پیش رو خواهیم داشت:
استفاده از تجهیزات ارتباطی معمولی مانند Adaptor و غیره.
پشتیبانی دستگاه از فناوری POE .
در حالت نخست با توجه به گستردگی نفرات در سازمان ها و مرغوب نبودن این دسته از کالا و هزینه نسبتا زیاد در تعداد کل تجهیزات و ولتاژ متغییر مورد نیاز جهت تجهیزات POE ، این روش مناسب و مقرون به صرفه نمی باشد.
اما در حالت دوم با عنایت به اینکه دستگاه های مورد استفاده فناوری POE را پشتیبانی می نمایند، می توانیم بدون نیاز به کابل کشی جداگانه برق و با استفاده از کابل های شبکه که به منظور پیاده سازی و بهره برداری شبکه LAN نصب گردیده اند، برق مورد نیاز این نوع تجهیزات را فراهم نمائیم.
همانطور که مطلع هستید، شبکه با پهنای باند ۱۰۰MHz تنها از دو زوج کابل Cat5e استفاده می کند و دو زوج دیگر در این فناوری بلا استفاده می باشند. سوئیچ PoE از دو زوجی که دیتا را عبور نمی دهند به منظور ارسال برق به سمت تجهیز مورد نظر اسفاده می نماید، بنابراین رشته های ۴، ۵، ۷ و۸، وظیفه انتقال جریان برق را بر عهده دارند. نکته اینجاست که شبکه های گیگا بایتی از هر هشت رشته کابل Cat6 به منظور ارسال دیتا اسفاده می کنند و با این وجود تمام جریان برق PoE نیز همچنان بر روی رشته های چهارم، پنجم، هفتم و هشتم منتقل می گردد.
به عنوان مثال:
اگر سیستم کارکرد تلفن ها را در نظر بگیریم، در زمانی که تلفن اشغال نمی باشد، ولتاژ خط ۴۸ ولت DC ( مستقیم) است و زمانی که تلفن زنگ خورده و تماس برقرار می گردد، ولتاژ خط تبدیل به ۸ ولت می شود. حال در نظر بگیرید که تمامی مکالمات ( سیگنال های صوتی) به صورت آنالوگ برروی همان خط که ۸ ولت روی آن قرار دارد، انتقال داده می شود.
دستگاه های POE از طریق تکنیک Phantom Feeding این عمل را پیاده سازی می نمایند و این بدان معنی است که بر روی رشته سیم هایی که در حال انتقال داده هستندبه صورت همزمان ولتاژ DC را انتقال می دهند، بدون اینکه با یکدیگر تضادی داشته باشند.
با عنایت به توضیحات فوق الذکر کارخانه Leviton از سری کابل های Cat 6 با پوششPlenum که دارای مشخصات به شرح ذیل هستند، به طور اختصاصی به تولید کابل های شبکه با خصوصیت کاربرد در راه حل های POE اقدام نموده است.
• تمام مشخصه های این کابل ائم از فیزیکی و مکانیکی شامل استاندارد های ANSI/TIA-568-C.2 و ISO/IEC 11801 Class E و IEC 61156-5 و EN50137 و نیز
استاندارد های سازگار RoHS می گردد.
• این نوع کابل استاندارد IEEE 802.3 که شامل شبکه های ۱۰۰۰BASE-T( Gigabit Ethernet) و ۱۰۰BASE-T(Fast Ethernet ) و ۱۰BASE-T(10G) را کاملا پشیتبانی و حمایت می نماید.
• این نوع کابل استاندارد های& ۸۰۲٫۳at( POE+) IEEE 802.3AF (POE) به طور کامل پشتیبانی می نماید.
• این نوع کابل دارای یک نوع جداکننده غیر فلزی متقابل بوده که دلیل افزایش قدرت انتقال سیگنال در طول کابل بوده و در ضمن این قطعه باعث ایجاد حساسیت کمتر بر روی کابل بر اثر تداخل امواج EMI و RFI ( نویز ) می گردد .
ه منظور استفاده از دوربین و یا تلفن هایIP که نیاز به پهنای باند (حداقل۱۰G) در قسمت Back Bone و اتصال تجهیزات اصلی به یگدیگر از کابل Cat 6A با پوشش اصلی LSZH و فناوری NOISE-CANCELING HELIX ( NcHT) که در سیستم پوشش اصلی (Jacket) کابل وجود دارد که در مقابل تاثیرات محیطی مانند RFI& EMI کاملا مقاوم می باشد، و نیز دارای خاصیت کاربرد در راه حل های POE است که مشخصات فنی آن به شرح ذيل است :
• طراحی انحصاری Leviton از همشنوایی خارجی شدید جلوگیری می کند.
• این نوع کابل دارای قطر خارجی (Outer Diameter) بسیار کم برابر ۷٫۳ میلیمتر می باشد و به دلیل قطر بسیار کم قابلیت افزایش ظرفیت نودها را در حجم بسیار کم به طور مثال قابلیت نصب در سیستم ترانکینگ ۵۰*۱۰۰ را ارتقاء می دهد و نیز جریان هوای مورد نیاز را به منظور خنک نگاه داشتن تجهیزات فعال را افزایش می دهد.
• این نوع کابل نیاز به تجهیزات ارتینگ و دیگر تجهیزاتا وابسته به ارتینگ را مرتفع می نماید.
• در این نوع کابل به دلیل کم بودن قطر و سبک بودن و نیز انعطاف پذیری بسیار زیاد، زمان نصب کلی را در کارگاه بسیار کاهش داده و در پی آن هزینه های نصب و کارگاهی را به شدت کاهش می یابد.
• کیفیت و عملکرد این کابل به طور مستقل توسط آزمایشگاه های بین المللی UL مورد آزمون قرار گرفته است تا استاندارد ANSI/TIA Cat6A و ISO 11801 را به طور کامل پوشش دهد.
• این نوع کابل با روکش LSZH با مشخصه استاندارد IEC 60332 در حالت Raiser و با روکش LSZH با مشخصه استاندارد IEC 60332-3 تولید می گردد.
• این نوع کابل به منظور استفاده در راه حل های Power Over Ethernet (POE) که توسط استاندارد های IEEE 802.3af(POE) و۸۰۲٫۳at(POE+) و Cisco UPoE ( 60w) مورد تایید قرار گرفته است، به کار می رود.