با سلام و عرض ادب

خدمت دوستان عرض کنم بدلیل علاقه وافر به الکترونیک و پرورش ماهی این سایت را راه اندازی نمودم  ، تمام مطالب سایت بصورت مجانی خدمت شما عرضه میگردد امیدوارم به اشتغالزایی جوانان ایران کمک کند

از شما دوستان هم تقاضا دارم تجارب خودتان را با ما درمیان بگذارید

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: تجهیزاتی که از طریق bms قابل کنترل هستند

Share/Bookmark
 1. #1
  Administrator
  شماره کاربری
  1
  تاریخ عضویت
  Nov 2016
  محل سکونت
  بندرانزلی
  سن
  38
  نوشته ها
  412
  میزان امتیاز
  10
  Array

  تجهیزاتی که از طریق bms قابل کنترل هستند

  تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند

  1- روشنایی
  با استفاده از سیستم BMS می*توان روشنایی بخش*های مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می*باشد.
  2 – سیستم*های حفاظتی و امنیتی
  میتوان سیستم*های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود.
  3- در، پنجره، پرده و سایبان
  بوسیله سیستم BMS می*توان این تجهیزات کنترل و وضعیت آنها مشاهده نموده و فرمامین لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می*توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه*بندی و زمان*بندی دسترسی نیز اعمال نمود.
  4- سیستم*های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع)
  سیستم*های سرمایشی و گرمایشی می*تواند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی می*باشند تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع*اند مانند چیلر، دیگر آبگرم ، پمپ*های سیستم ، برج خنک*کن و ... می*باشد و تجهیزات محلی نیز مانند
  فن*کوئل*ها، کولرهای پنجره*ای و هواسازها می*باشند. از طریق سیستم
  BMS می*توان تجهیزات مرکزی را در زمانهای مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می*تواند دمای اتاقها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.
  5 – سیستم*های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری
  با استفاده از BMS می*توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم*های مختلف حالت*های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود.
  6 – سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان
  در مورد ساختمانهای اداری این سیستم می*تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط نمود و در ساختمانهای مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد.
  7- کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی
  این سیستم می*تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاههای تصفیه، دما را کنترل و سایر کنترل*های لازم را انجام دهد.
  8 – سیستم*های ارتباطی
  پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال نیز از ویژه*گی*های این سیستم به شمار می*رود.
  9 – وسایل الکتریکی ساختمان
  در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.
  10-سیستم آبیاری
  آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام شود.
  در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می*توان ساختمانها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می*تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان*پذیر می*باشد.

  - سیستم مدیریت انرژی ساختمان یا BEMS
  این سیستم نیز مشابه BMS می*باشد با این تفاوت که هدف آن مدیریت انرژی ساختمان می*باشد . این سیستم در واقع زیر مجموعه*ای از BMS می*باشد که توجه ویژه*ای به مصارف انرژی، تجهیزات انرژی*بر و کنترل آنها دارد و همچنین ممکن است دستگاه*های اندازه*گیری مصرف انرژی نیز به این سیستم متصل و یک سری گزارشات و فرمامین کنترل لازم نیز در راستای کنترل و کاهش مصرف انرژی به طور هوشمند صادر نماید به عنوان مثال کنترل دیماند مصرفی یا کنترل روشنایی ساختمان و ...

  - سیستم مدیریت روشنایی یا LMS
  سیستم مدیریت روشنایی نیز زیر مجموعه*ای از سیستم BMS و BEMS می*باشد. این سیستم بطور خاص به مدیریت سیستم*های روشنایی می*پردازد. در این سیستم می*تواند با استفاده از انواع سنسورها نظیر سنسورهای حضور و نور نسبت به روشن و خاموش نمودن و یا کنترل سطح نور مکانهای مختلف اقدام نمود. و یا با استفاده از تایمر بر اساس زمان بعضی از مکانها را کنترل نمود.
  با استفاده از این سیستم می*توان با آدرس پذیر نمودن منطقه*های مختلف، منطقه*بندی مناسبی را بوجود آورد و همچنین نسبت به حالت*های از پیش تعریف شده برای مکانهای خاص مانند آمفی تئاترها و سالن*ها اقدام و با تنها صدور یک فرمان اجرا نمود.
  استفاده از سیستم هوشمند به همراه تجهیزات کارا می*تواند مصرف بخش روشنایی را تا 75 درصد کاهش داده و صرفه*جویی قابل توجهی در برق مصرفی ساختمان ایجاد نمود.

  - اجزای سیستم BMS
  منظور از اجزا، کلیه تجهیزات، سیستم*های ارتباطی و نرم*افزارهایی که جهت کنترل وسایل مختلف موجود در ساختمان مورد استفاده قرار می*گردد می*باشد.
  با توجه به اینکه نیازها و خواسته*های هر کاربرد می*تواند بسیار متفاوت بوده ، تجهیزات و اجزا هر سیستم نیز می*تواند با سیستم*های دیگر بسیار متفاوت باشد و کاربر می*تواند به دلخواه خود آنها را انتخاب نماید. متداول*ترین اجراء BMS به شرح زیر می*باشند.
  1- سیستم کنترل مرکزی
  این بخش مهمترین و بزرگترین جزء یک سیستم BMS بوده و هسته مرکزی آن می*باشد. گاهی اوقات از یک کامپیوتر نیز به جای این سیستم استفاده می*گردد ولی در اغلب موارد این بخش مستقل بوده و فقط از طریق کامپیوتر برنامه*ریزی و کنترل می*گردد. این بخش شامل واحد پردازنده ، کنترلرهای اصلی سیستم و کنتاکنتورها و رله*هایی که با کلیه اجزاء در ارتباط*اند می*باشد. همچنین در این بخش کلیدهایی وجود دارند که بطور دستی قابل تغییر هستند و با تغییر آنها می*تواند برنامه سیستم را تغییر داد. روش*های ارتباطی کنترل مرکزی با اجزاء مختلف می*تواند از طریق خطوط برق، سیم*های باس و یا خط تلفنی باشد.

  2- خطوط ارتباطی (BUS)
  برای ارتباط اجزاء مختلف BMS با یکدیگر از خطوط ارتباطی استفاده می*گردد این خطوط از تمام اجزاء BMS عبور کرده و امکان ارسال اطلاعات را بین آنها میسر می*سازد. این خطوط می*تواند بصورت سیم*های برق ساختمان، چند رشته سیم مشترک و یا بصورت امواج بی سیم باشد.

  3- نقاط دسترسی و کنترل کننده (Access Point)
  این بخش شامل یک نمایشگر و یک صفحه کلید و یا یک نمایشگر لمسی بوده و در نقاط مختلف ساختمان نصب شده و قابلیت کنترل و نمایش اطلاعات آن بخش ، مانند دما، وضعیت وسایل و غیره را دارا است. این بخش مانند واحد کنترل مرکزی است با این تفاوت که توانایی*های آن محدودتر است.

  4 – سنسورها
  سنسورهای گوناگونی با توجه به نیازهای مورد نظر و سطح هوشمند سازی می*تواند در نقاط مختلف نصب گردد. انواع متداول این سنسورها عبارتند از : سنسور حضور، سنسور دما، سنسور نور، سنسور دود و ... که می*توانند مشخصات مورد نظر را تبدیل به سیگنال*ها و اطلاعات مورد نظر نموده و از طریق خطوط ارتباطی به کنترل مرکزی یا نقاط کنترلی ارسال می*نمایند. و کنترل مرکزی یا محلی فرمامین لازم را به انواع کلیدها، تایمرها و دیمرها ارسال می*نمایند.

  5-دیمرهای روشنایی
  دیمرها امکان تنظیم نور را با افزایش یا کاهش نور لامپ*ها بصورت الکترونیکی بوجود می*آورند. با این تجهیزات
  می*توانند به همراه سنسور نور سطح نور محیط را با کم و زیاد شدن نور طبیعی تنظیم و یا حتی روشنایی را خاموش نمود و به این طریق صرفه*جویی انرژی می*نمایند.


  6 – تایمرها
  تایمرها جهت یک سری اعمالی که بصورت تکراری و در زمانهای مشخص انجام می*شوند می*توانند مفید باشد البته کنترل مرکزی نیز قابلیت ارسال فرمان بصورت زمانی را دارند که می*تواند ارزان*تر از استفاده از تایمر مجزا باشد.

  7 – پریزها
  با استفاده از پریزهایی که قابلیت ارسال و دریافت اطلاعات از طریق خطوط ارتباطی را دارند می*توان مصرف کننده*های متصل به آنها را روشن و خاموش و یا از وضعیت آنها مطلع گردید.

  8 – نرم افزار سیستم
  استفاده از نرم افزار بوسیله یک کامپیوتر می*تواند یکی از ابزارهای مفید و با قابلیت انعطاف بالا برای سیستم BMS باشد. حتی در مواردی توانایی*هایی این نرم افزار به سیستم می*دهد که کنترل مرکزی فاقد آن میباشد از جمله گزارش*گیری و ثبت واقع و همچنین ارتباط بصری مناسب با سیستم.

  9- Web Server
  وسیله ای است که کاربر را قادر می*سازد تا در هر نقطه*ای از دنیا از طریق اینترنت به سیستم BMS دسترسی پیدا کرده و آن را کنترل نماید. این سیستم از طرفی با خطوط ارتباطی به کنترل مرکزی متصل و از طرف دیگر به تجهیزات مانند مودم به شبکه متصل می*گردد.
  -فواید استفاده از سیستم BMS
  مزایای اصلی استفاده از BMS را می*توان به 3 محور اصلی زیر تقسیم نمود:
  1- صرفه*جویی انرژی و کاهش هزینه*های نگهداری
  2- ایمنی
  3- افزایش سطح رفاه و آسایش

  1- صرفه*جویی مصرف انرژی و کاهش هزینه*های تعمیر و نگهداری
  مطالعات نشان داده است که استفاده از سیستم هوشمند می*تواند بطور متوسط 20 درصد از مصرف انرژی و هزینه*های جاری ساختمان می*کاهد. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف انرژی با خاموش نمودن و کنترل آنها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه*ها و کاهش هزینه*های مربوطه می گردد.

  2- ایمنی
  در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می*تواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش مؤثری داشته و به طور خودکار پیامهای اضطراری را به افراد یا ارگانهای ذی*صلاح ارسال نماید. همچنین کنترل درب و مبادی ورودی و اتصال آن به دوربین*های مدار بسته و دستگاه*های ثبت ورود می*تواند ایمنی سیستم را بطور قابل ملاحظه*ای افزایش دهد.

  3- راحتی
  این سیستم می*تواند بسیاری از کارهای تکراری و بازرسی*های مورد نیاز را بطور هوشمند انجام دهد.
  بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن* شدن روشنایی و فن*کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت*های از پیش تعریف شده*ای را اجرا نماید. و یا دما و نور و رطوبت مکانها را در حد مطلوب تنظیم نماید.
  تماس با ما
  09111811481
  09118881481

 2. #2
  عضو تازه
  شماره کاربری
  8050
  تاریخ عضویت
  Oct 2018
  نوشته ها
  2
  میزان امتیاز
  0
  Array
  خانه هوشمند مفهومی است که با توسعه تکنولوژی های روز در حوزه ارتباطات، شکل جدی به خود گرفته است. منظور از خانه های هوشمند افزودن ویژگی هایی به خانه، برای بهبود عملکردهای مختلف آن است. یک خانه هوشمند مجموعه ای از اتصالات است که ارتباطات وسایل الکترونیکی خانه شما را با یکدیگر برقرار کرده؛ و از طریق یک سیستم کنترل مرکزی ممکن می کند. این سیستم کنترل گر امکانات زیادی از جمله کنترل دمای محیط، میزان نور محیط، قفل های درب و پنجره ها، تنظیمات انواع وسائل الکترونیکی خانه، نظارت از طریق دوربین ها و سنسورهای مختلف و... را در اختیار شما قرار می دهد.
  فکر کردن به داشتن یک خانه هوشمند اکنون به واقعیت پیوسته است. محصولات هوشمندسازی ساختمان ها محبوبیت بسیاری یافته است زیرا آنها راحتی و امنیت بیشتری را برای شما و خانواده شما فراهم می آورد. خانه های هوشمند به شما این امکان را می دهد که از قابلیت استفاده از تکنولوژی بالا و لوکس بودن که در گذشته امکان پذیر نبود ، استفاده کنید. از آنجا که توسعه فن آوری همچنان گسترش می یابد، احتمالات برای هوشمندسازی خانه ها برای مشتریان امکان پذیر است تا زندگی راحت تر و لذت بخش تر شود.
  پریزهای هوشمند به عنوان یکی از تجهیزات خانه هوشمند در فرآیند آموزش هوشمند سازی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. تا به دانش آموختگان به طور عملی آموزش داده شود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
cciran.ir Real PR